Our Mentors

Amity's visionary guiding lights believe that in education lies the biggest service to the individual, nation, humanity and the world.


  • MUN (Model United Nations)

    MUN or Model United Nations is an academic simulation of the United Nations where in students essay the role of world leaders, discussing world issues and looking for probable solutions to the same Read more...

  • International Programme

    Amity International Programmes is a special initiative of AERC that has the programmes running with 30 countries.
    Read more...

  • Exchange Programme

    Exchange programme provides students with an experience to visit and study in schools abroad and learn their culture.
    Read more...

  • Inter Amity Programmes

    Inter Amity Programmes provides variety of programmes for the students where they understand different culture and values
    Read more...

Events

  • 27th January 2020: Citation
  • 7th February 2020: Investiture Ceremony
  • 25th October 2019: Founder’s Day
  • 14th November 2019: Book Cosmos
  • 15th November 2019: Jr. Annual Day
  • 30th November 2019: Presentation (IV)
  • 7th December 2019: Presentation (KG & I)
  • 14th December 2019: Carnival
  • 18th December 2019: Annual Day (Sr)
  • 24th May 2019:Orientation Class X and XII
  • 29th July 2019:Presentation (V and VI)
  • 25th – 26th July 2019: JAMUN
  • 23rd – 24th July 2019: Aerobics Competition
  • 3rd August 2019: Vasudha/Mathamity
  • 9th August 2019: GT Awards
  • 17th August 2019: Presentation (VII and VIII)
  • 19th August 2019: Razzmataz
  • 27th September 2019: Jr. Annual Day
  • 27th – 28th September 2018: Vasudha/Mathamity Round 2
  • 4th October 2018: Result for KG and I
  • 5th October 2018: Result for II – IV
  • 6th October 2018: Result for V - XII
  • 25th October 2018: Founder’s Day
  • 26th October 2018: Bazinga School Level for IX – XII
  • 15th -16th November 2018: AIMUN
  • 19th – 20th November 2018: Bazinga Finals for IX – XII
  • 27th -28th November 2018: GTSE
  • December 16th , 2017 : PTM KG - V
  • January 20th, 2017: PTM VI -XI
  • January 25th, 2017: Republic Day Celebration and Razzmataz
  • February 3rd, 2017: PTM KG - V
  • February 7th, 2017: Citation and Investiture

News

  • SHIVIKA DUDANI DELHI TOPPER AND ALL INDIA RANK 2 IN CLASS X.
  • ARCHIT BUBNA SECURES ALL INDIA RANK 3 IN JEE ADVANCE.
  • Class XII School Average 2018-19: 89.35%.
  • Class XII Overall Topper 2018-19 : Prakriti Bhanot 99% and Dhairya Chaudhary 99%.
  • Class XII 2018-19: 176/193 students got distinction.
  • Class XII Science Toppers 2018-19: Dhairya Chaudhary 98.6%, Padam Chopra 98% , Yukti Narang 97.6% and Akshara Singh 97.2%.
  • Class XII Commerce Toppers 2018-19: Shraddha Talwar 97.4%, Pranay Bhardawaj 96.8%, Hariti Gupta 96.4%.
  • Class XII Humanities Toppers 2018-19: Prakriti Bhanot 98.2%, Sehaj Malhotra 98.2%, Ridhima Yadav 97.8%, Aditi Suresh 97.6% and Arshween Kaur 97.6%.
  • Students who secured 100% : Accountancy - Hariti Gupta, Biology - Akshara Singh, Informatics Practices- Padam Chopra, Mathematics - Padam Chopra, Painting - Vaibhav Dixit, Yukti Narang, Advika Sarin, Ashita Gupta, Maanya Kumar, Sejal Vachher, Arshia Arora, Dhairya Chaudhary and Ishwa Wadhera, Psychology - Sara Iqbal, Aditi Suresh, Prakriti Bhanot and Riddhima Yadav and Political Science - Aprajita Gupta, Arshween Kaur, Kashish Sharma, Pakhi Rajpal, Prakriti Bhanot and Sehaj Malhotra.
  • Class X School Average 2018-19: 89.45%.
  • Class X Overall Toppers 2018-19 : Shivika Dudani 99.6%, Anvi Mahajan 98.6%, Aditya Chhabra 98.4% and Kusha Mehta 98.2%.
  • Class X 2018-19: 197/210 students got distinction.
  • Students who secured 100% in English - Agrim Gupta, Anvi Mahajan, Ark Verma, Naman Sogani, Radhika Modi, Ridhima Batla, Shivika Dudani, Aashna Rasgotra, Khushi Chawla, Viviana Longjam, Hindi - Kusha Mehta, Mathematics - Lakshay Sehgal, Agrim Gupta, Rivya Gupta, Khushboo Gupta, Raghav Pardasani and Viviana Longjam, Science - Shivika Dudani, Social Science - Aditya Chhabra, Anchit Gupta, Avni Mahajan, Shivika Dudani and Karunya Sehgal, Sanskrit- Tejvir Singh Suri and FIT – Vedant Tuli.
  • Ananya Bansal wins First prize in TECHNOVATION ANNUAL FEST 2019 held at IIT Delhi for their project.
  • Aditya Mani and Tanmay Rai Nanda win Third Prize in TECHNOVATION ANNUAL FEST 2019 held at IIT Delhi for their project and won Mobile Planataria worth Rs. 50,000/- for the school for one day.
  • Aditya Chandra and Ananya Gupta win Bronze Medal in INSEF- NATIONAL SCIENCE FAIR 2019 held at Rajkot for their project .
  • Vanshika Dutt and Kavin Popli win Bronze Medal in INSEF- NATIONAL SCIENCE FAIR 2019 held at Rajkot for their project .
  • Nitya Gupta, Ashwika Agarwal, Myra Kumar, Avneet Kaur Virdi and Navya Sharma win SECOND FIT YOUTH PAN INDIA AEROBIC GYNASTICS CHAMPIONSHIP 2019 held at Goa in event Under 11 Aero Dance Team Bronze Medal.
  • Ananya Jain, Vrinda Gupta, Suhani Sharma, Sara Mathur, Suhani Dewan, Risa Bhandari, Vaanya Chawla and Soumya Bhatia win SECOND FIT YOUTH PAN INDIA AEROBIC GYMNASTICS CHAMPIONSHIP 2019 held at Goa in event Under 14 Aero Dance Team Gold Medal.
  • Taraasha Sagar, Jiya Singh, Noor Chawla, Aryan Kokliyal, Mridul Ahuja, Kunal Ahuja, Keshav Gupta and Shyla Handa bagged the SECOND FIT YOUTH PAN INDIA AEROBIC GYMNASTICS CHAMPIONSHIP 2019 held at Goa in event Under 14 Aero Dance Team Silver Medal.
  • Shreya Biswan win Third Prize in Korea- INDIA FRIENDSHIP PAINTING COMPETITION 2019 and sum of Rs. 5000/-.
  • Shivam Mukherjee, Saumya Chauhan , Akshat Gupta , Tanya Talwar, Gauri Madan, Suhani Chauhan, Nandinay Dara , Tanmay Rai Nanda , Aditya Mani and Pranav Dudani got 7 Projects Patent.
  • Aditya Chugh, Raghav Pardasani, Divyansh Jain and Agrim Gupta win 3rd Prize (Second Runner up) in an event organized by CANARA BANK IN QUIZ conducted with a cash prize of 20,000/- and a trophy.
  • Raghav Kumar and Aditya win Rolling Trophy and 1st prize in CEREBRO Quiz Competition.
  • Divyansh, Aditya Chugh and Agrim win 3rd prize in Hola Espana Quiz conducted by Spanish Embassy.

Olympiad

  • January 12th , 2018 : International Olympiad of Science Learning (IOSL)
  • January 18th , 2018: International Master Mathematics Olympiad (IMMO)
  • January 24th , 2018: National Science Talent Search Exam (NSTSE)
  • Partners
  • Partners
  • Theglobaltimes
  • amitasha
  • synchro
  • International curriculum schools of Amity; Amity Global Schools
Shivam Mukherjee stood first out of 7826 participants in student Innovation Challenge 2020 where he submitted his idea on COVID - 19. The Innovation of Shivam Mukherjee will be published in Young Scientists Journal (YSJ) and will be awarded a Telescope along with E- Certificate signed by NASA Scientist. Suhani Malik(class XI), Sukarm Sharma(class XI) and Divyansh Jain (class X) are the winners of The Times Scholar Programme 2019 conducted by TOI. Our students bagged the rolling trophy for Inter Amity Vasudha by winning 2 gold, 2 silver and 2 bronze medals. Saksham Malik (Class XII) attained distinction and ranked in the top twenty-five percent of contestants in the Canadian Senior Mathematics Contest 2019 world wide. Uday Singh (Class VI), Nitya Gupta (Class VII), Sachal Duddani (Class IX) and Aditya Mani (Class X) awarded Rs.10,000 each for Inspire Manak Award 2019.Adyatan Dagar, Class X Tennis Player selected to represent Delhi at the 65th National Games.SHIVIKA DUDANI DELHI TOPPER AND ALL INDIA RANK 2 IN CLASS X.• ARCHIT BUBNA SECURES ALL INDIA RANK 3 IN JEE ADVANCE.• Class XII School Average 2018-19: 89.35%.• Class XII Overall Topper 2018-19 : Prakriti Bhanot 99% and Dhairya Chaudhary 99%.• Class XII 2018-19: 176/193 students got distinction.• Class XII Science Toppers 2018-19: Dhairya Chaudhary 98.6%, Padam Chopra 98% , Yukti Narang 97.6% and Akshara Singh 97.2%.• Class XII Commerce Toppers 2018-19: Shraddha Talwar 97.4%, Pranay Bhardawaj 96.8%, Hariti Gupta 96.4%.• Class XII Humanities Toppers 2018-19: Prakriti Bhanot 98.2%, Sehaj Malhotra 98.2%, Ridhima Yadav 97.8%, Aditi Suresh 97.6% and Arshween Kaur 97.6%.• Students who secured 100% : Accountancy - Hariti Gupta, Biology - Akshara Singh, Informatics Practices- Padam Chopra, Mathematics - Padam Chopra, Painting - Vaibhav Dixit, Yukti Narang, Advika Sarin, Ashita Gupta, Maanya Kumar, Sejal Vachher, Arshia Arora, Dhairya Chaudhary and Ishwa Wadhera, Psychology - Sara Iqbal, Aditi Suresh, Prakriti Bhanot and Riddhima Yadav and Political Science - Aprajita Gupta, Arshween Kaur, Kashish Sharma, Pakhi Rajpal, Prakriti Bhanot and Sehaj Malhotra. • Class X School Average 2018-19: 89.45%.• Class X Overall Toppers 2018-19 : Shivika Dudani 99.6%, Anvi Mahajan 98.6%, Aditya Chhabra 98.4% and Kusha Mehta 98.2%. • Class X 2018-19: 197/210 students got distinction.• Students who secured 100% in English - Agrim Gupta, Anvi Mahajan, Ark Verma, Naman Sogani, Radhika Modi, Ridhima Batla, Shivika Dudani, Aashna Rasgotra, Khushi Chawla, Viviana Longjam, Hindi - Kusha Mehta, Mathematics - Lakshay Sehgal, Agrim Gupta, Rivya Gupta, Khushboo Gupta, Raghav Pardasani and Viviana Longjam, Science - Shivika Dudani, Social Science - Aditya Chhabra, Anchit Gupta, Avni Mahajan, Shivika Dudani and Karunya Sehgal, Sanskrit- Tejvir Singh Suri and FIT – Vedant Tuli.• Ananya Bansal wins First prize in TECHNOVATION ANNUAL FEST 2019 held at IIT Delhi for their project.• Aditya Mani and Tanmay Rai Nanda win Third Prize in TECHNOVATION ANNUAL FEST 2019 held at IIT Delhi for their project and won Mobile Planataria worth Rs. 50,000/- for the school for one day.• Aditya Chandra and Ananya Gupta win Bronze Medal in INSEF- NATIONAL SCIENCE FAIR 2019 held at Rajkot for their project .• Vanshika Dutt and Kavin Popli win Bronze Medal in INSEF- NATIONAL SCIENCE FAIR 2019 held at Rajkot for their project .• Nitya Gupta, Ashwika Agarwal, Myra Kumar, Avneet Kaur Virdi and Navya Sharma win SECOND FIT YOUTH PAN INDIA AEROBIC GYNASTICS CHAMPIONSHIP 2019 held at Goa in event Under 11 Aero Dance Team Bronze Medal.• Ananya Jain, Vrinda Gupta, Suhani Sharma, Sara Mathur, Suhani Dewan, Risa Bhandari, Vaanya Chawla and Soumya Bhatia win SECOND FIT YOUTH PAN INDIA AEROBIC GYMNASTICS CHAMPIONSHIP 2019 held at Goa in event Under 14 Aero Dance Team Gold Medal.• Taraasha Sagar, Jiya Singh, Noor Chawla, Aryan Kokliyal, Mridul Ahuja, Kunal Ahuja, Keshav Gupta and Shyla Handa bagged the SECOND FIT YOUTH PAN INDIA AEROBIC GYMNASTICS CHAMPIONSHIP 2019 held at Goa in event Under 14 Aero Dance Team Silver Medal.• Shreya Biswan win Third Prize in Korea- INDIA FRIENDSHIP PAINTING COMPETITION 2019 and sum of Rs. 5000/-.• Shivam Mukherjee, Saumya Chauhan , Akshat Gupta , Tanya Talwar, Gauri Madan, Suhani Chauhan, Nandinay Dara , Tanmay Rai Nanda , Aditya Mani and Pranav Dudani got 7 Projects Patent.• Aditya Chugh, Raghav Pardasani, Divyansh Jain and Agrim Gupta win 3rd Prize (Second Runner up) in an event organized by CANARA BANK IN QUIZ conducted with a cash prize of 20,000/- and a trophy.• Raghav Kumar and Aditya win Rolling Trophy and 1st prize in CEREBRO Quiz Competition.• Divyansh, Aditya Chugh and Agrim win 3rd prize in Hola Espana Quiz conducted by Spanish Embassy.
Foto



READ MORE

SCHOLARSHIPS

At Amity, we believe in rewarding the hard work and excellence achieved by meritorious students in their academic endeavors

  • Students
  • Faculty
  • Universities
  • Schools & Preschools
  • International Campuses