Class-XII(2019-2020)

Overall Result Analysis

Total No. of students appeared 389
Passed 389
First division 289
Second division NIL
School average 91.5%
Distinctions 382
Pass Percentage 100%

Distribution Overall Percentage

No. of students Above 90% 90-80% Below 80%
389 270 98 21

Top 3 position holders

S.No Name of the student Aggregate Total Percentage (5 Subjects)
1 Tanmay Khandelwal 494 500 98.8
2

Rishabh Sharma

Himanshi Sahni

498 500 98.6
3 Sameeksha Bhattacharya 492 500 98.4
Tanmay Khandelwal

Top 3 students in each stream

COMMERCE

S.No Name of the student Aggregate Total Percentage (5 Subjects)
1 Tanmay Khandelwal 494 500 98.8
2 Himanshi Sahni 493 500 98.6
3 Avdhi Mehta 492 500 98.4
Tanmay Khandelwal

SCIENCE

S.No Name of the student Aggregate Total Percentage (5 Subjects)
1 Rishabh Sharma 493 500 98.6
2 Sameeksha Bhattacharya 492 500 98.4
3

Harkeerat Singh Mayall

Dhruv Mehndiratta

489 500 97.8

HUMANITIES

S.No Name of the student Aggregate Total Percentage (5 Subjects)

1

Arshiya Dhatwalia

489

500

97.80

2

Anshika Jain

488

500

97.6

3

Ishita Gupta

486

500

97.2


Cent Percent Subject Scorers

Maths

Tanmay Khandelwal

Maths

Rishabh sharma

Maths

KUSHAGRA VERMA

Maths

Yash Tripathi

English

Dhruv mehandiratta

Biology

 

Sameeksha bhattacharya

Psychology

YASHASVI MOHAN

Legal Studies

YASHASVI MOHAN

Legal Studies

MANISHA JAIN

Legal Studies

SIDDHARTH GROVER

Accounts

AVDHI MEHTA

History

ANSHIKA JAIN

Painting

AARUSHI JALALI

DIKSHA BANSAL

HARKEERAT SINGH MAYALL

SHUBHANGI SAXENA

TANVI NIGAM

ARYAMA SINGH RAJPUT

MAHIMA PANT

SHREYA BAISHNAB

ARYAN SHARMA

TANISHAA SINHA

PULKIT CHIKARA

TANISHHI LEKHWAR

AKSHAT JAIN

SAJAL MAHESHWARI

SUYASH GUPTA

SHEEN BUJOO

HIMANSHI SAHNI

ANANYA ARORA

ANSHIKA JAIN

ANUSHNA GHOSH

ARSHIYA DHATWALIA

ARUSHI ARORA

GUNIKA KAUR

TANISHAA JAIN

AMAY BHALLA

SHEENAM VASUDEVA

HIMAL SHARMA

DHRITI

RHEA SINGH

SAYANTANI NANDAN

SHIVANSH SINGH

ANIKA BHARGAVA

DAKSH KAUSHIK

Sculpture

1. ARNAV TRIPATHI

2. KARTIK GUPTA

3. DIPANSHI MALHOTRA

4. KHUSHI BRAR

5. MITUL CHADHA

6. PRANATI SHARMA

7. RHEA SURI

8. SHIVEN SINGHAL

9. ABHINAV AGRAWAL

10. AYAN SHREE

11. DEVANSHI BHATT

12. DHRUV MEHNDIRATTA

13. MANYA SINGH

14. RISHABH SHARMA

15. SHREYA JAIN

16. DIVIJ ZUTSHI

17. AYUSHI SINGH

18. JAPMANN SARIN

Physical Education

Bhavesh

Chemistry

NIKHIL GUPTA

Toppers in other subjects

Sno. Subject Name Distinctions Toppers List

1

BUSINESS STUDIES

64/65

TANMAY KHANDELWAL

99

ANSH MAGON

99

HIMANSHI SAHNI

99

2

COMPUTER SCIENCE

53/53

HARKEERAT SINGH MAYALL

99

HARSH VERMA

99

3

ECONOMICS

79/91

AARUSHI MATHUR

MADHAV GUPTA

MANAN KAPOOR 99

99

99

 

4

HOME SCIENCE

15/15

ARSHIYA DHATWALIA

99

5

Informatics PRACTICES

12/12

RIYA JAIN

97

AMOL SHARMA

97

6

MUSIC HIND.VOCAL

17/17

ANANT AGRAWAL

98

7

PHYSICS

262/292

AAYUSH RAGHURAMAN

99

 

 

 

 

8

POLITICAL SCIENCE

27/29

ANSHIKA JAIN

99